Nabór do Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2022

Od kwietnia 2016 roku w Ostrowie Wielkopolskim, w trosce o dobro ostrowskich seniorów, uruchomiony został program teleopieki. System ten pozwala na wezwanie pomocy w każdych okolicznościach, niezależnie od tego czy jest to pomoc medyczna, zagrożone jest bezpieczeństwo, czy po prostu potrzebne jest wsparcie. System teleopieki finansowany jest z budżetu Miasta, użytkownik nie ponosi żadnych kosztów związanych z realizacją usługi.

Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski przystąpiło do realizacji Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej pn. „Korpus Wsparcia Seniorów” – moduł II na rok 2022 finansowanego ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Rada Miasta Ostrowa Wielkopolskiego w dniu 30 marca 2022 roku podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia programu osłonowego pod nazwą „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2022.

Koordynatorem programu jest Dzienny Dom „Senior+” przy ul. Limanowskiego 17 w Ostrowie Wielkopolskim. Ze wsparcia w ramach Programu mogą skorzystać mieszkańcy Miasta Ostrowa Wielkopolskiego w wieku 65 lat i więcej.

Program będzie realizowany do 31 grudnia 2022 r.

Program finansowany jest ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w wysokości: 100.000,00 zł.

Całkowita wartość zadania: 100.000,00 zł

Program realizowany będzie w ramach Moduł II, który ma na celu wsparcie w miejscu zamieszkania seniorów w wieku 65 lat i więcej, którzy mają problemy związane z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzących samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkających z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającej opieki w codziennym funkcjonowaniu w zakresie odpowiadającym ich potrzebom poprzez dostęp do tzw.„opieki na odległość” przez wykorzystanie tzw. „opasek bezpieczeństwa”, które będą połączone z usługą operatora pomocy. W przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia wciśnięcie guzika alarmowego, znajdującego się na opasce, umożliwi połączenie się z gotową do interwencji centralą. Po odebraniu zgłoszenia dyspozytor (ratownik medyczny, opiekun medyczny, pielęgniarka) podejmuje decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi. W zależności od sytuacji może on zapewnić wsparcie emocjonalne przez telefon, poprosić o interwencję kogoś z jego najbliższego otoczenia (rodzinę, sąsiadów, opiekunów), poprosić o interwencję pracownika ośrodka pomocy społecznej (np. pracownika socjalnego czy opiekunkę środowiskową) lub wezwać służby ratunkowe.

Udział w Programie jest bezpłatny.

Osoby chętne do skorzystania z usługi zapraszamy od dnia 1 lipca w godzinach od 7:00 do 15:00 do siedziby Dziennego Domu „Senior+” przy ul. Limanowskiego 17 lub prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 62 720 48 26.